Świadectwa

Nagraliśmy (i dalej nagrywamy) rozmowy z kolejnymi osobami, które Prymasa pamiętają, spotkały się z Nim lub z Nim blisko współpracowały. Spotykamy się też z historykami i osobami, które osobiście się z Nim nie spotkały, ale zafascynowały Jego postacią, życiorysem i nauczaniem.

Do tej pory nagraliśmy ponad 30 godzin rozmów. W filmie i serialu dokumentalnych nad którym pracujemy znajdą się jedynie urywki tych rozmów – świadectw. Świadectw – wspomnień, zapisów czasu, myśli, uczuć. To ważne i ciekawe. Do obejrzenia powoli i wtedy kiedy się ma na to czas. Warto bowiem zatrzymać się i wgłębić nie tylko w Księdza Prymasa ale i ludzi, którzy o Nim opowiedzieli. Dlatego w tym miejscu będziemy publikowali pełne zapisy rozmów (często w odcinkach) z osobami, które na naszej drodze filmowej spotkaliśmy.

Siostra Beata Dzido

Klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy –
część 1

Komańcza. Bieszczady. Prymas był tam więziony w latach 1955-56. Nam udało się porozmawiać z Siostrą Beatą Dzido – aktualną przełożoną Klasztoru. Siostra nie znała Prymasa osobiście ale od lat jest w Klasztorze, styka się z historią Klasztoru, siostrami które Go Pamiętały a przede wszystkim spotyka z tysiącami pielgrzymów, którzy to miejsca odwiedzają. Nam opowiedziała nie tylko o Prymasie, jakim jest w Jej Sercu ale i wspomnieniach ludzi, którzy do Komańczy przyjeżdżają i pamiętają jeszcze z dzieciństwa Prymasa. Dzisiaj to piękne i urokliwe miejsce. Warto odwiedzić je o każdej porze roku.

Anna Rastawicka

Warszawa część 1 i 2

Od Ani wszystko się zaczęło. Wtedy kiedy Ją poznaliśmy. Gdybyśmy mieli stworzyć wzorzec człowieka skromnego, mądrego, wrażliwego, wierzącego, życzliwego, pomocnego, bezinteresownego – to byłaby to właśnie Anna Rastawicka. Być może taka się urodziła, może częściowo nauczyła tych cech od Prymasa. Pewnie jedno i drugie. Na  pewno świat byłby lepszy gdyby więcej na nim była takich osób jak Ona.

Współautorka scenariusza do naszego filmu.

Przez 12 lat pracowała z kardynałem i mieszkała w Domu Arcybiskupów Warszawskich Była świadkiem codziennego życia prymasa, więc jej wspomnienia są bezcenne. Przytacza liczne anegdoty, ale też bogato cytuje nauczanie Stefana Wyszyńskiego. Pokazuje żywego człowieka: mądrego, odważnego, nieugiętego, dowcipnego i serdecznego i wierzącego.

Propagatorka nauczania Prymasa Tysiąclecie, przez lata należąca do grona osób z Jego najbliższego otoczenia. Urodziła się 9 czerwca 1944 roku w Warszawie.

Od 1981 roku, pracując w Instytucie Prymasowskim, Anna Rastawicka działa na rzecz utrwalenia duchowego dziedzictwa, nauczania i zachowania pamięci o kardynale Stefanie Wyszyńskim.